
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 8.51 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 3.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Output Current | 1.5 A |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | |
| Reverse Voltage (DC) | 420 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Max Reverse Leakage Current | 10 µA |
Stock: 550
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35990
Ext.Price$0.35990
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35990 | $0.35990 |
| 10 | $0.33502 | $3.35020 |
| 25 | $0.31186 | $7.79650 |
| 50 | $0.29030 | $14.51500 |
| 100 | $0.27233 | $27.23300 |
| 300 | $0.25547 | $76.64100 |
| 500 | $0.23966 | $119.83000 |
| 1000 | $0.22482 | $224.82000 |
| 3000 | $0.21090 | $632.70000 |
